phd existence

Programme

We will continuously publish invited lectures here.

PhDr. Jan Šmahaj, Ph.D.

Department of Psychology, Olomouc

REDUCING ANXIETY AND PROCEDURAL PAIN IN BURN PATIENTS USING VIRTUAL REALITY: POSSIBILITIES AND LIMITS

This paper aims to inform a professional audience about the results of applied research on the use of virtual reality in the management of procedural pain in burn trauma patients. The main research question is whether and to what extent the use of immersive virtual reality environments contributes to pain and anxiety management in these patients. Through the interdisciplinary team involved in the project, the main elements incorporated in the development of the virtual reality application will be presented, as well as the limitations in the context of data collection and evaluation.

Keywords: procedural pain; burn trauma; virtual reality

The project „Virtual reality and procedural pain management in burn trauma patients“ (reg. no. TL03000090) is co-financed with state support from the Technology Agency of the Czech Republic within the framework of the Eta Programme.

Project website: https://vrburns.eu/

AI, deep-learning a neuronové sítě: zábava zaručena

Mgr. Vladimír Matlach, Ph.D.

Vladimír Matlach je informatik a lingvista, zaměřující se na zpracování přirozeného jazyka, vytěžování dat a strojové učení, především pak na aplikace neuronových sítí a umělé inteligence. Těmto tématům se věnuje v komerční, nekomerční i v akademické sféře více jak desítku let. Aktuálně působí jako odborný asistent na Filozofické fakultě Univerzity Palackého na katedře obecné lingvistiky, kde vyučuje řadu předmětů od programování až po umělou inteligenci.

Umělé neuronové sítě a umělá inteligence jsou poslední rok stále všude: v novinách, v televizi, i tady na konferenci. Tento fenomén se historicky objevil už několikrát, aby opět po nějaké době zase zmizel. Tentokrát to ale vypadá, že jsme v roce 2023 dosáhli významného milníku. Co se teď za přibližně 80 let vývoje stalo, že se z „nereálného“ stává „běžné“? Jaká byla AI ještě nedávno? Proč některé GPT děsí a některé rozesmívá? Přijďte se podívat, co se skrývá uvnitř.

The full programme will be published after registration closes.